Skip Navigation LinksYazgeliştir Forumları » Yazılım Mimarisi » İyi bir yazılımcı olmak için İngilizce bilmek gereklimidir?

İyi bir yazılımcı olmak için İngilizce bilmek gereklimidir?

Moderatörler: Atayİbrahim , ismailadar , kimiraikkonen , MehmetX , volkankorkmaz

Sayfa 1 / 1[14Cevap]
Kullanıcı İçerik

tugberkug

Gönderim Zamanı: 11-05-2011 13:23:16

tugberkug

Üyelik Zamanı: 22-04-2011 15:04:21

Gönderi: 85

Merhaba,

Biliyorum bu konu daha önce bir çok yerde tartışıldı fakat Türkçe olarak tartışıldımı bilgim yok.

Örrnek bir yazı;

http://www.hanselman.com/blog/DoYouHaveToKnowEnglishToBeAProgrammer.aspx

Sizce İyi bir yazılımcı olmak için İngilizce bilmek gereklimidir?

Eğer firmanız için yazılmıcı arıyor olsaydınız, ingilizce bilgisi ararmıydınız?

İyi düzeyde İnglizce bilgisi, bir yazılımcıyı gözünüzde % kaç yukarı taşır?

Hiç inglizce bilgisi olmayan veya az İngilizce bilgisi olan bir yazılımcı gerçekten yazılımcımıdır?

Bu soruyu aklıma getiren, bu sitede sorulan bir soruya Türkçe yanıt verirken yaşadığım zorluktu.

http://forum.yazgelistir.com/Güvenlik_t21935.aspx?siteId=0&forumId=1

Tabiki ingilizce yazılımcıda aranacak tek nitelik değil. Zaten benimde ulaşmak istediğim sonuç bu değil. İngilizcenin bir yazılımcı üzerinde etkisi nedir, bu konuda başkaları ne düşünüyor bunu öğrenmek istiyorum.

NOT : Bu konu forumun bu kısmına uygunmu değilmi en ufak bir fikrim yok ama en uygun kısım bu gibi göründü bana. Sizce?

Bu kayıt tugberkug tarafından 11-05-2011 13:26:21 tarihinde düzenlendi.
1#

gokhanbagci

Ynt:İyi bir yazılımcı olmak için İngilizce bilmek gereklimidir?
Gönderim Zamanı: 11-05-2011 13:53:02
Bu cevap çözüm olarak işaretlendi.

gokhanbagci

Üyelik Zamanı: 27-07-2005 16:57:32

Gönderi: 169

Benim şahsi fikrim en azından çat-pat çeviri yapabilecek düzeyde ingilizce bilen biri yazılımcı olabilir.

Son yıllarda bir çok türkçe kitap basıldı ve eğitim programlarıda türkçe olarak ülkemizde mevcut, ayrıca yazgelistir.com ve benzer sitelerde de bir çok makale yayınlanıyor. Forumlardan da problemlerinize çözüm bulabiliyorsunuz.

Kendimden örnek verecek olursam, oturup biriyle ingilizce konuşamam ama iyi bir yazılımcıyım :)

Eğer firmanız için yazılmıcı arıyor olsaydınız, ingilizce bilgisi ararmıydınız?
>> Eğer iki personelde eşit durumdaysa ingilizce bileni tercih ederdim.

Hiç inglizce bilgisi olmayan veya az İngilizce bilgisi olan bir yazılımcı gerçekten yazılımcımıdır?
>> Bence "Hello World" yazabilen bir program yapan herkes yazılımcı olabilir.

ASP.Net Moderatörü

gokhanbagci.com
Web & Mobile Developer

2#

tugberkug

Gönderim Zamanı: 11-05-2011 14:07:23

tugberkug

@gokhanbagci:

yanıt için teşekkürler. Başka kişilerinde bu konu ile ilgilendiğini ve fikrini iletmesini görmek sevindirici.

Benim düşünceme göre, İngilizce eksikliğinden dolayı bir yerde mutlaka tıkanma olacaktır.

Günümüzde bir çok Türkçe basılı yazılım kitabı var tabiki bu doğru fakat sayılı. Ve her konu kapsamı için malesef mevcut değil veya benim varlığından haberim yok (örn: Türkçe ASP.NET MVC kitabı göreniniz varmı)

Örneğin, aşağıdaki link D&R firmasında asp.net araması sonrası çıkan sonu veriyor. Tüm yayınlar türkçe;

http://www.dr.com.tr/Search.aspx?kw=asp.net&gid=00000&criteria=999&media=999

Aşağıdaki ise amazon.com'da asp.net aramasının sonucunu veriyor.

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=asp.net&x=0&y=0#/ref=sr_pg_1?rh=i%3Aaps%2Ck%3Aasp.net&keywords=asp.net&ie=UTF8&qid=1305111701

Sayı ortada.

Ben herhangi bir Üniversitenin bilgisayar ilişkili bölümünde okumuyor veya mezunu değilim fakat Bilgisayar ilişkili bir bölümden mezun olmanın yazılımcı üzerinde oldukça büyük olumlu etki yaratacağını düşünüyorum. Ama az ingilizce bilen bir bilgisayar ilişkili bölüm mezunu yazılımcı, çok iyi derecede ingilizce bilen bir bilgisayar ilişkili bölüm mezunu olmayan yazılımcıdan bir adım daha öndedir. (her ikisininde aynı yazılım bilgi ve tecrübesine sahip olduğu varsayılarak)

Bu kayıt tugberkug tarafından 11-05-2011 14:15:36 tarihinde düzenlendi.
3#

gokhanbagci

Gönderim Zamanı: 11-05-2011 14:20:42

gokhanbagci

Üyelik Zamanı: 27-07-2005 16:57:32

Gönderi: 169

Kitap konusunda yanlış sitede arıyorsunuz, D&R zaten her kitabı satmıyor.

Aşağıdaki linke tıklarsanız 100 küsür kitabın varlığını görebilirsiniz.
http://www.kitapyurdu.com/arama/default.asp?anahtar=asp.net&stype=4&type=list&populer=0&aramasekli=1&exactly=ON&satis=2&x2=0&ara.x=23&ara.y=5

ASP.Net Moderatörü

gokhanbagci.com
Web & Mobile Developer

4#

tugberkug

Gönderim Zamanı: 11-05-2011 14:31:12

tugberkug

Alıntı: gokhanbagci 11-05-2011 14:20:42

Kitap konusunda yanlış sitede arıyorsunuz, D&R zaten her kitabı satmıyor.

Aşağıdaki linke tıklarsanız 100 küsür kitabın varlığını görebilirsiniz.
http://www.kitapyurdu.com/arama/default.asp?anahtar=asp.net&stype=4&type=list&populer=0&aramasekli=1&exactly=ON&satis=2&x2=0&ara.x=23&ara.y=5

bence doğru yere baktım. Gönderdiğin link'e bakarsan, kitapların %50'den fazlası ingilizce. 

türkçe kitaplar sadece 16 adet yanlış saymadıysam:

http://www.kitapyurdu.com/arama/default.asp?session=31048311718856106198&LogID=&sType=1&type=list&alan=&Altalan=&cbUrunturu=0&eseradi=asp.net&exactly=ON&yazar=&anahtar=&aramasekli=1&dil=T%DCRK%C7E&List=1&satis=1&Sort=6&Submit=+Ara+

Bu kayıt tugberkug tarafından 11-05-2011 14:54:28 tarihinde düzenlendi.
5#

duygu_26

Gönderim Zamanı: 13-07-2011 05:29:19

duygu_26

Üyelik Zamanı: 13-07-2011 05:21:09

Gönderi: 2

arkadaslar ben mail alışverişinde bulunabileceğim bi arkadasa mail atarak bana yardımcı olabilir mi?mail adresim emyo_21@hotmail.com yardım ederseniz memnun olurum :(

6#

duygu_26

Gönderim Zamanı: 13-07-2011 05:58:02

duygu_26

Üyelik Zamanı: 13-07-2011 05:21:09

cevabı nasıl okuyacağımı bilmiyorum bulamadım :) mail atar mısın?

7#

Adines

Gönderim Zamanı: 30-11-2011 13:00:15

Adines

Üyelik Zamanı: 09-05-2011 17:08:45

merhaba aşağıdaki kodlamadan birseyler anlayabiliyorsanız ingilizce bilmeye gerek yoktur.

Procedure ToplamlarıGüncellemek(CariForm) export

//Evrak toplamları

MalzemeTablo =  CariForm.MalzemeTablosu;

HizmetTablo =  CariForm.HizmetTablosu;

EvrakGenelToplamı =  MalzemeTablo.Total("Toplam") + HizmetTablo.Total("Toplam");

EvrakKDVToplamı   =  MalzemeTablo.Total("KDVTutar") + HizmetTablo.Total("KDVTutar");

EvrakToplamı      =  MalzemeTablo.Total("Tutar") + HizmetTablo.Total("Tutar") ;

EvrakindirimSizTutarı = MalzemeTablo.Total("indirimSizTutarı") + HizmetTablo.Total("indirimSizTutarı");

FormdakiTemelDövizDeğişkenleriniCüncellemek(CariForm)

EndProcedure

Procedure FormdakiTemelDövizDeğişkenleriniCüncellemek(CariForm) export

//Yerel Toplamları  CariForm.MalzemeTablosu.Total("Toplam");

CariForm.Controls.PanelDövizler.Pages["EvrakDövizi"].Caption = "evrak işlemi - "+EvrakDövizi+"";

YerelDövizi =  SessionParameters.DövizYerel;

If YerelDövizi <> Catalogs.Dövizler.EmptyRef() Then

CariForm.YerelGenelToplam =  DövizModülü_r.DövizdenDövizeHesaplamak(EvrakGenelToplamı, EvrakDövizi, YerelDövizi,Date,EvrakKuru);

CariForm.YerelKDVToplamı  =  DövizModülü_r.DövizdenDövizeHesaplamak(EvrakKDVToplamı, EvrakDövizi, YerelDövizi,Date,EvrakKuru);

CariForm.YerelToplamNet   =  DövizModülü_r.DövizdenDövizeHesaplamak(EvrakToplamı, EvrakDövizi, YerelDövizi,Date,EvrakKuru);

CariForm.Controls.LabelYerelDövizi.Caption = YerelDövizi;

CariForm.Controls.PanelDövizler.Pages["YerelDövizi"].Caption = "yerel - "+YerelDövizi+"";

CariForm.YerelKur = DövizModülü_r.CariKurAlmak(YerelDövizi,date).kur;

EndIf;

//Döviz1 Toplamları

YabancıDövizi1 =  SessionParameters.Döviz1;

If YabancıDövizi1 <> Catalogs.Dövizler.EmptyRef() Then

CariForm.DövizGenelToplam1 =  DövizModülü_r.DövizdenDövizeHesaplamak(EvrakGenelToplamı,EvrakDövizi,YabancıDövizi1,Date,EvrakKuru);

CariForm.DövizKDVToplamı1  =  DövizModülü_r.DövizdenDövizeHesaplamak(EvrakKDVToplamı, EvrakDövizi,YabancıDövizi1,Date,EvrakKuru);

CariForm.DövizToplamNet1   =  DövizModülü_r.DövizdenDövizeHesaplamak(EvrakToplamı, EvrakDövizi,YabancıDövizi1,Date,EvrakKuru);

CariForm.Controls.LabelDövizi1.Caption = YabancıDövizi1;

CariForm.Controls.PanelDövizler.Pages["GenelDöviz1"].Caption = "genel - "+YabancıDövizi1+"";

CariForm.Döviz1Kur = DövizModülü_r.CariKurAlmak(YabancıDövizi1,date).kur;

EndIf;

8#

tugberkug

Gönderim Zamanı: 03-12-2011 18:11:03

tugberkug

@Adines

Evet bu kodu anlamak için gerek yok ama aşağıdaki makaleyi anlamak için gerek var:

http://msdn.microsoft.com/en-us/magazine/cc163739.aspx

Zaten farkta burda beliriyor.

9#

ncm-mutlu

Gönderim Zamanı: 23-04-2012 09:56:20

ncm-mutlu

Üyelik Zamanı: 23-04-2012 09:22:39

Gönderi: 8

Ben yazilimciyim fakat PHP ile yaziyorum...

Ingilizceme gelince o yukaridaki makaleyi pek anlayamiyorum ilk bakista.

Iyi yazilimci olmak icin Ingilizce bilmek sart degil tabiki. Neden mi ? Oyle olsa her Ingiliz yazilimci iyi olurdu haksiz miyim....

Lakin Ingilizcesi iyi olanlarin artilar daha cok oluyor. Aliyorsun eline bir documentation "Bakakaliyorsun".... Anlayan tak diye anliyor...

Lakin iyi programcilik zekayla orantilidir bilgiyle degil... Bizim okuldada kitap kurtlari vardi tum komutlari ezbere biliyorlardi fakat is programlamaya gelince

kitap algoritmanin nasil yazilacagini soylemiyor....

Nitekim bilgi bilgidir ne kadar sey bilirsek o kadar iyidir...

Bende bu aralar Inglizceye baasslamayi dusunuyorum... Baska turlu yurrt disi ile is yapamayiz bir de o mesele var... Dunyaya acilmak.. Bu da ENG ile oluyor...

www.phantomyazilim.com

10#

captie

Gönderim Zamanı: 14-05-2012 18:04:41

captie

Üyelik Zamanı: 14-05-2012 09:35:34

Gönderi: 26

İngilizce bilmeyen yazılımcı olmaz. Gerçek hayatta 7/24 kullanılan bir algoritmik yapıyı bilmeyen adam yazılım dilini de anlamaz. İngilizce öğrenmeye erinen adam, yeni bir teknoloji çıktığında nasıl kullanılacağını öğrenmeye de erinir. İngilizce bilmeyen ve öğrenmek için çabalamayan yazılımcı hiçbir şekilde hiçbir işe yaramaz bana kalırsa.

11#

WilleSch

Gönderim Zamanı: 15-05-2012 18:10:41

WilleSch

Üyelik Zamanı: 25-02-2010 14:21:07

Gönderi: 17

Bence ingilizce ve yazılım direk bağlantılı değildir. Fakat captie arkadaşımızın yorumuna da kesinlikle katılıyorum. " İngilizce öğrenmeye erinen adam, yeni bir teknoloji çıktığında nasıl kullanılacağını öğrenmeye de erinir"

Yazılımı temelde ikiye ayırıp Algoritma ve Kod Yazımı olarak düşünelim.

Algoritma oluşturmak için ingilizceye ihtiyacınız yok. Algoritma oluşturamayan bir kişinin yazılımcı olma ihtimalide çok düşüktür. Belli bir seviyenin üzerine çıkamaz.

İş kod yazmaya gelince ingilizceye ihtiyaç duyarsınız. (Olmazsa olmaz değildir)

Alınan hataları çözmek , yeni teknolojilerden haberdar olmak , her takıldığında internette türkçe bilgi peşine düşmemek vb durumlar için.

Herkese Başarılar...

12#

yaziliminadresi

Gönderim Zamanı: 23-11-2012 19:00:44

yaziliminadresi

Üyelik Zamanı: 23-11-2012 17:41:55

Gönderi: 3

İNGİLİZCE ŞART

WEB: www.yaziliminadresi.net

BİLGİ: info@yaziliminadresi.net

SİPARİS: siparis@yaziliminadresi.net

GSM: 0534 543 75 70

13#

FreKanS

Gönderim Zamanı: 25-04-2013 14:42:52

FreKanS

Üyelik Zamanı: 13-02-2006 16:31:10

Gönderi: 78

İngilizce bence gerekli ama şart olmazsa olmaz ingilizce bilmeyen bu işi yapamaz diye bir şey yok. 2003 de lise den bilgisayar bölümünden mezun olduğumda ingilizce sadece Hello World yazabiliyordum. 2007 ye kadar yazılımcı olarak bir çok firmada çalıştım. 2009'da ingilizce'mi çat-pat düzeye getirdim hala çalışıyorum. İngilizce burda araç değil, yazılım için araç, algoritma ve veri yapısını bilmektir bence. İngilizce bilen birisi Integer'ın anlamının tamsayı olduğunu bilir ama programcı olan onun içine hangi aralıkta veri koyabileceğini de bilir...

14#
Sayfa 1 / 1[14Cevap]

İşaretler & Anlamları
Kilitli Kilitli
Çözüm Kabul Edildi Çözüm Kabul Edildi
Normal Normal