Skip Navigation LinksYazgeliştir Forumları » [ARŞİV]ASP.NET » 'DropDownList1' has a SelectedValue which is invalid because it does not exist in the list of items.

'DropDownList1' has a SelectedValue which is invalid because it does not exist in the list of items.

Moderatörler: Atayİbrahim , ismailadar , kimiraikkonen , MehmetX , volkankorkmaz

Sayfa 1 / 1[6Cevap]
'DropDownList1' has a SelectedValue which is invalid because it does not exist in the list of items.
Kullanıcı İçerik

haticcc

Gönderim Zamanı: 21-08-2007 01:42:46

haticcc

Üyelik Zamanı: 09-08-2007 17:57:57

Gönderi: 20

hata:'DropDownList1' has a SelectedValue which is invalid because it does not exist in the list of items.

1#

darony

YNT:'DropDownList1' has a SelectedValue which is invalid because it does not exist in the list of items.
Gönderim Zamanı: 21-08-2007 02:09:31

darony

Üyelik Zamanı: 11-08-2007 08:53:16

Gönderi: 190

DropDownList içerisinde seçili olan değer DropDownList içerisinde yok diyor. Bunun nedeni çoğu zaman PostPack de DropDownList'in içerisinin tekrar doldurulmamasından kaynaklanır. Önceden kullanıcı bir Item seçmiştir fakat PostPack sonrası DropDownList boşaldığı için aynı seçili item'ı sistem bulamadığı için hata verir.

2#

haticcc

YNT:'DropDownList1' has a SelectedValue which is invalid because it does not exist in the list of items.
Gönderim Zamanı: 23-08-2007 19:01:51

haticcc

hazır detailsview kullanıyorum ve edit templates yaparak dropdownliste ulaşıyorum,daha sonra dropdownliste datasource baglıyorum ve edit databinding den dropdownlisteki deger nereye gidecekse işte selected value işaretliyorum,daha sonra formata general-{0} seciyorum.ama işte dediginiz gibi dropdownlist geri boşalıyo galiba. ne yapmam gerekiyo önlemek için.

3#

haticcc

Gönderim Zamanı: 23-08-2007 19:03:26

haticcc

projede buraya takıldım kaldım yardım ederseniz cok sevinirim

4#

haticcc

Gönderim Zamanı: 23-08-2007 19:15:48

haticcc

sorun çözüldü cok teşekkürler,belki bilmek isteyen olabilir,veritabındaki kayıta dropdownlistekiyle aynı bi kac kayıt girince sorun cözüldü:))))))

5#

emekakbal

Gönderim Zamanı: 26-08-2007 22:40:51

emekakbal

Üyelik Zamanı: 03-05-2007 11:35:32

Gönderi: 83

Merhabalar,

Şu şekilde bir açıklamanın henüz yeni olan arkadaşlara daha faydalı olacak görüşündeyim:

DropdownList, GridView, DataGrid vs. (çoklu sonuçları görüntüleme kontrolleri) görüntüleme elemanları bizden bir kaynak beklerler..

dropdownlist.datasource= xxx
griedview.datasource=xxx

Şeklinde nereden beslenmeleri gerektiğini göstermemiz gerekir..

Bir web projesinde görüntüleme elemanı kullanırken dikkat edilmesi gereken (en çok hata alınan yerlerin başında gelir) en önemli hususlardan birisi; özellikle DropdownList ve Listbox kontrollerine kaynak gösterirken gösterdiğimiz kaynak tablosunun içindeki elemanların tamamının veritabanından gelen değerleri de kapsıyor olmasıdır..

Aldığınız hatanın kaynağı da budur..

Başka bir hata (ihmal) çeşidi de windows projelerinde çalışmış olan arkadaşların Web projesi hazırlarken karşılaştıkları "databind" komutunu vermeyi unutması hatasıdır.. Bunun sonucunda çoklu listenin içi boş gelir, deneyimli windows app. yazılımcısı da kara kara düşünür :)

örneklemek gerekirse;

DropdownList1.Datasource= Mysource 
DropdownList1.Datatextfield="isim" --listede görüntülenecek kısım
DropdownList1.Datavaluefield="kisinumarasi" --seçim sonrası işlemi etkileyecek kısım (genelde id kısımları)
DropdownList1.Databind() --Kaynağı kontrole bağla!!

Şeklinde kullanmak işimizi görür..

İyi çalışmalar..
                                                                                             Emek AKBAL
----------------------------------------------------------------------------------------
  Search..Learn..Share.. Bilgi Satılamaz..

6#
Sayfa 1 / 1[6Cevap]

İşaretler & Anlamları
Kilitli Kilitli
Çözüm Kabul Edildi Çözüm Kabul Edildi
Normal Normal