Skip Navigation LinksYazgeliştir Forumları » Expression Studio » Expression Web 4 ve Diğerleri Hakkında Tavsiye¿

Expression Web 4 ve Diğerleri Hakkında Tavsiye¿

Moderatörler: Atayİbrahim , ismailadar , kimiraikkonen , MehmetX , volkankorkmaz

Sayfa 1 / 1[13Cevap]
Kullanıcı İçerik

optimistic

Gönderim Zamanı: 19-02-2011 15:39:56

optimistic

Üyelik Zamanı: 19-11-2006 21:49:58

Gönderi: 461

Asp.Net için en uygun/ideal Web Tasarım Programı hangisidir ?

Ben normalde Frontpage ile her türlü Asp.Net sitesini yapabiliyorum. Fakat yaptığım sitelerde MasterPage kullanmaya karar verdiğimden dolayı Frontpage'i artık rafa kaldırmanın zamanı geldiğini farkettim :)

Frontpage yerine "SharePoint Designer" kullanmaya karar vermiştim. Birkaç sene önce deneme amaçlı kurduğumda çalışıyordu. Fakat şimdilerde kurmaya çalıştığımda "Sharepoint Foundation" kurulu değil gibi bir hatayla karşılaşıyorum. "Sharepoint Foundation"'u da kurmaya çalıştığımda kuramıyorum.

Önceki tecrübelerime göre "Sharepoint Designer" Frontpage'in yeni versiyonu gibiydi. "Web Expression" ise Dreamweaver'a rakip olarak çıkartılan bir program gibiydi. O yüzden Sharepoint Designer kurmak istemiştim. Herneyse.. Expression Web 4 ü birkaç aydır kullanıyordum. Ama Trial süresi doldu. Şimdi Trial sorununu çözsem mi yoksa Dreamweaver'a geçsem mi diye düşünüyorum.

Sizler Asp.Net Projelerinizde Visual Studio 2010 haricinde hangi (Tasarım) programını kullanıyorsunuz ?

Dreamweaver'a bugüne kadar geçmeyişimdeki tek sebep de Microsoft'a ait olmadığı için Asp.Net'e tam destek veremez endişesi taşıyordum.

1#

yusufkaraoglan

Ynt:Expression Web 4 ve Diğerleri Hakkında Tavsiye¿
Gönderim Zamanı: 19-02-2011 16:15:04
Bu cevap çözüm olarak işaretlendi.

yusufkaraoglan

Üyelik Zamanı: 01-01-2011 02:00:00

Gönderi: 71

Tasarım yanım pek yok aslında ama kendi sökümüğü dikebilecek kadar bşyler yaparken, şu ana kadar hep Visual Studio kullandım ve hiç extra bir işlem yapmadığım için başka programları kullanma gereksinimim olmadı. Expression Web öneririm. Hiç yoktansa Microsoft desteği var. Microsoft yaptıkları ortadayken başka programlarla vakit harcamaya gerek yok diye düşünüyorum. 

Yusuf KARAOĞLAN
Yazgeliştir Forumları Moderatörü
www.yusufkaraoglan.com
@yusufkaraoglan

Bu kayıt yusufkaraoglan tarafından 19-02-2011 16:16:13 tarihinde düzenlendi.
2#

optimistic

Gönderim Zamanı: 20-02-2011 09:22:46

optimistic

Çok Teşekkürler.

Diğer arkadaşlar da görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim.

3#

optimistic

Gönderim Zamanı: 20-02-2011 09:23:11

optimistic

Çok Teşekkürler.

Diğer arkadaşlar da görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim.

4#

optimistic

Gönderim Zamanı: 22-02-2011 08:49:14

optimistic

Sitede başka kullanıcı yoksa en azından site yöneticileri kullandıkları programları yazsalardı iyi olurdu. Sorum havada kalmış durumda. Merak ettiğim şey Asp.Net'de hangisinin revaşta ve daha uyumlu olduğu.. ExpressionWeb - SharePointDesigner - Dreamweaver - Diğeri?

5#

fatih_boy

Gönderim Zamanı: 22-02-2011 15:05:13

fatih_boy

Üyelik Zamanı: 03-12-2010 10:07:32

Gönderi: 127

Sayın Optimistic,

Aslında sorunuzun yanıtının birazda sizin tasarımcı mı yoksa developer mı olduğunuzla alakalı olduğunu düşünüyorum. Şahsi düşüncem saydığınız araçların bu yaklaşımlara göre birbirinden ayrıldığı yönünde. Örneğin; web sayfasını dahi öncelikle bir grafik işleme uygulaması ile tasarlayıp html üreten, ardından da bir html editörü ile bu html dosyasında düzeltme/düzenleme yapan pek çok tasarımcı bulunmakta. Aksi olarak da sadece Visual Studio ile geliştiren developer'lar da bulunmakta. Temelde verimlilik için kişinin rahat ettiği editörü kullanması esas olacaktır.

Benim seçimim ise Expression Web yönünden olacaktır.

Fatih Boy

Microsoft Visual C# MVP

http://fatihboy.com

http://enterprisecoding.com

6#

optimistic

Gönderim Zamanı: 22-02-2011 16:03:44

optimistic

Teşekkürler.

Ben Web Yazılımcısı olarak çalışıyorum. Fakat tasarımcı arkadaşlar bana Web Şablonunu psd olarak veriyorlar ve bu psd yi html'e dönüştürüp kodlamaya dökme kısmı da bana kalıyor. Bu nedenle benim için her ikisi de önemli.

Bu arada Expression Web'in Trialini kullanıyordum. Süresi bitti.

http://www.microsoft.com/expression/productkey.aspx

Bu adreste verdikleri Product Key'i giriyorum fakat bul etmiyor. Silip tekrar kurduğumda tekrar trial kullanabilme gibi bir şansım olabilir mi ?:)

7#

yusufkaraoglan

Gönderim Zamanı: 22-02-2011 16:40:14

yusufkaraoglan

Sayın optimistic aslında ofisinizdeki işleyişi gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Benim bildiğim ve çalışıtğım ofislerde işleyiş şöyle gerçekleşmektedir. 

- Tasarımcı istenilen şekilde template'si hazırlarlar keser biçer html dönüştürür divlerini tablelerini ayarlar htmlde tasarımı yükseltir tüm browser'lara uyacak şekilde Cssini yazar. Ortak olarak belirlenen fontu, table, div gibi vs şeyleri belirler. Üzerinde atraksiyonlar olacaksa Jquery vs gibi onların kodlarını atar katmanlarını ayarlar. Yani programcıya geldiği zaman site programcı sadece algoritmasını kurar kodunu yazar (mimarisini hazırlar) yazdığı kodu template'te nerelere entegre edilcekse entegrasyonun yapar. Bu alanları yaparken div uyuşmazlıkları ve html hazı bozukluklar çıkar örneğin datalist yerleştirirken veya başka bir kontrolü div kayması gibi şeyler çıkar burada Tasarımcıyla ortak bilgi alışverişinde bulunur. Tasarımcı burada devreye girer onların widht height gibi vs vs ayarlar. Yazılımcı entegrasyonunu yaptıktan sonra localde siteyi kontrol eder çıkan eksiklikleri gözden kaçan şeyleri tamamlar siteyi publish eder hostta atar test amaçlı veri girişlerini yapar şöyle bir tekrar kontrolünü yaptıktan sonra projenin aşamalarını tamamlar. Dikkat ederseniz bitirir demiyorum :D çünkü kullanıcı siteyi kullanmaya başladıktan sonra projede eksiklikler çıktığı görülüyor gerçek bir test oluyor habire update habire update yapılıyor proje üstünde. Biraz uzun oldu ama açıkcası öz yazmaya çalıştım tabi bunun içinde bu kadar basit geçilmiyor bazı şeyler. 

Yusuf KARAOĞLAN
www.yusufkaraoglan.com
@yusufkaraoglan

8#

optimistic

Gönderim Zamanı: 22-02-2011 17:16:19

optimistic

Sanırım buradaki sorunun iki kaynağı var;

Birisi buradaki tasarımcının aslında bir web tasarımcısı değil ( kendisi web tasarımcısıyım dese de ) daha çok bir grafiker oluşu. İkincisi ise benim gibi iki işi birden yapacak bir amele varken başka bir şahsa gereksinim olmayışı :)

Ayrıca ne demişler? Kendi işini kendin yapacaksın. Kesip, biçip html'e dönüştürme hatta jquery kodlarını elde etme gibi işlemleri tasarımcımıza bıraksam yapabilse bile içim rahat etmez. İstediğim şekillerde kesme işlemlerini yapmayabilir.

Aslında işin daha kötü tarafı da var. Bana gelen PSD dosyasında da orantısız ya da uygun olmayan yerleri kendim düzeltmek durumunda kalıyorum :) Bunun içindir ki hem Photoshop hem Web Tasarım Editörü hem de Visual Studio benim için çok önemli :)

9#

yusufkaraoglan

Gönderim Zamanı: 22-02-2011 17:45:44

yusufkaraoglan

Lütfen yanlış anlamayın sözüm meclisten dışarı ama bence bu kadar kendinizi kasmanıza gerek yok. Ben buradan firmanızdaki Tasarımcının yatarak para kazandığını anlıyorum ve bir ikinciside "için rahat etmiyor" demişsiniz bu kanıyı aklınızdan çıkartmanız, bunlara takılmamanız lazım herkez üstlendiği görevi tam anlamıyla yapmak zorunda eğer yapamıyorsa orada iş ne? Burada hangi departmanda iş patlıyorsa ona hesap sorulması gerekir. Herşeyi baştan açık açık belirtmeniz sizi doğru yola yönlendirecektir.

İyi çalışmalar, Kolay gelsin...

Yusuf KARAOĞLAN
www.yusufkaraoglan.com
@yusufkaraoglan

10#

optimistic

Gönderim Zamanı: 23-02-2011 09:04:30

optimistic

Siz nerede yaşıyorsunuz ? Cevap İstanbul ise herşey normal. Orada sistem oturmuş.

Ama Konya gibi bir yerde işler "malesef" biraz farklı yürüyor :) Ayrıca ister grafiker, ister tasarım veya yazılım olsun burada eleman bulma sıkıntısı da var. Herkes bulduğuyla yetinmek durumunda kalıyor.

11#

oztamer

Gönderim Zamanı: 23-02-2011 20:04:45

oztamer

Üyelik Zamanı: 30-09-2005 18:58:15

Gönderi: 1283

Bende expression studio'nun bu konuda oldukça başarılı olduğunu biliyorum.

Sayın optimistik kullanıcıların genel görüşü bu şekilde, konuda devam etmek istediğiniz bir soru var mı yoksa konuda çözüm olarak işaretleme yapabilir misiniz?

Tamer Öz
Yazgeliştir Forumları Yöneticisi

http://twitter.com/oztamer

www.tameroz.com

www.snippetdirectory.com

12#

optimistic

Gönderim Zamanı: 24-02-2011 09:19:33

optimistic