Skip Navigation LinksYazgeliştir Forumları » Yazılım Mimarisi » Linq Objelerini Yaratma

Sayfa 1 / 1[3Cevap]
Linq Objelerini Yaratma
Kullanıcı İçerik

captie

Linq Objelerini Yaratma
Gönderim Zamanı: 14-05-2012 09:45:59

captie

Üyelik Zamanı: 14-05-2012 09:35:34

Gönderi: 26

Merhabalar; 

Öncelikle şunu söyleyeyim, .NET'de çok profesyonel değilim. Sorum mimariyle alakalı olduğu için bu başlıkta açtım topiği. 

Biliyorsunuz LinQ ile SQL Server'denistediğimiz tabloları sürüklüyor bırakıyoruz otomatikman objeler propertyler oluşuyor. 1000 tablonun tümünü birkaç dakikada objeye çeviriyor. Çok büyük nimet. 

Şimdi bu olayı başka bir database mimarisinde de yapabiliyor muyuz? Sözgelimi, şu an Progress veritabanımız üzerinde çalışacak bir uygulama geliştiriyorum, progress'a odbc üzerinden bağlanıyorum. Propertyleri tek tek elle yazıp, objeleri sorgularla dolduruyorum. Haliyle sıkıntılı bir süreç. 1500 kadar tablomuz var, hiç relation yok. O ayrı bir dava zaten. Linq classları oluştuktan sonra elle yapmayıo düşünüyorum o işleri de. Kısacası RAD için linq'dan faydalanmak istiyorum. Bunu gerçekleştirme yolu var mı? mesela ODBC'den MSSMS'e oradan da linq to sql ile denedim not supoorted felan dedi. Mesela Oracle db olsaydı Linq'yu nasıl kullanacaktım? 

İşin aslı, property yazmaktan kurtulmak istiyorum, Linq şart değil, otomatik olarak objeleri nasıl oluştururum?

1#

serkan1987

Ynt:Linq Objelerini Yaratma
Gönderim Zamanı: 14-05-2012 14:27:07

serkan1987

Üyelik Zamanı: 24-07-2011 16:50:43

Gönderi: 840

peki adonet entity framework ü araştırdın mı

Kişisel Blog Sayfam

http://www.serkancamur.com

2#

captie

Ynt:Linq Objelerini Yaratma
Gönderim Zamanı: 14-05-2012 15:16:08

captie

Üyelik Zamanı: 14-05-2012 09:35:34

Gönderi: 26

Alıntı: serkan1987 14-05-2012 14:27:07

peki adonet entity framework ü araştırdın mı

Evet. Şimdi bir daha denedim uğraştım hatta. Adonet EF zaten progress'i native olarak desteklemiyor, ODBC'yi de desteklemiyor. Openlink bişeyler yapıyormuş, ama hazır değilmiş, AdoNet team blog'da oyle yazıyor. Progress'ın DataDirect şeysi yapmış bunu, bir driver fln kuruluyor sanırım ama parayla satıyor tabii ve çok pahalıdır muhtemelen. warezi marezi de yok ki boyle şeylerin (: 

3#
Sayfa 1 / 1[3Cevap]

İşaretler & Anlamları
Kilitli Kilitli
Çözüm Kabul Edildi Çözüm Kabul Edildi
Normal Normal