Skip Navigation LinksYazgeliştir Forumları » Microsoft İş Zekası Teknolojileri » Microsoft İş Zekası Teknolojileri'ne bir örnek verebilir misiniz ?

Microsoft İş Zekası Teknolojileri'ne bir örnek verebilir misiniz ?

Moderatörler: Atayİbrahim , ismailadar , kimiraikkonen , MehmetX , volkankorkmaz

Sayfa 1 / 1[3Cevap]
Kullanıcı İçerik

optimistic

Gönderim Zamanı: 13-04-2011 07:34:02

optimistic

Üyelik Zamanı: 19-11-2006 21:49:58

Gönderi: 461

?

1#

volkankorkmaz

Ynt:Microsoft İş Zekası Teknolojileri'ne bir örnek verebilir misiniz ?
Gönderim Zamanı: 13-04-2011 08:35:08
Bu cevap çözüm olarak işaretlendi.

volkankorkmaz

Üyelik Zamanı: 20-12-2005 23:02:36

Gönderi: 590

Microsoft iş zekası kullanan ilginç (!) olarak nitelendirilecek en iyi 10 uygulama için bir demo koleksiyonu sunuyorum.

İlk 10′u sondan başa doğru sayacağım, gösterimlere erişmek için başlıkların bağlantılarını tıklayınız.

Bu arada ciddi örnekler bulan arkadaşların bu yazının yorumlarında paylaşımlarını bekliyoruz.

Bilhassa da Türkiye’den örnek projeler sunulması pek bir güzel olurdu.

Fuarlarda dudak uçuklatan uçan kaçan demolar izliyoruz ama ne yazıkki henüz elle tutulur ya da gözle görülür  -görsel seviyede erişkin denilen “data presentation” safhasını da devirmiş- bir iş zekası projesine rastlayamadık.

10. Sales Dashboard in Silverlight

Satış performansını görselleştiriyor, bölgeleri seçip performans sunan ya da sunmayanları gayet görsel ve sezgisel bir yolla tanımlıyor. Gayet başarılı ama daha fazla geliştirilebilir…

9. Hello Hockey Fans

Yine Silverlight teknolojisi ile bütünleştirilen NHL verileri sayesinde beğendiğiniz hokey takımını takip etmenin eğlenceli bir sunumu yapılmış. Ben çok beğenmedim…

8. Sustainability Dashboard

Yeşil BT ve örgütler popülaritesinin iş zekası örneklerine yansıması adına sunulan örnek ile örgütünüzün verdiği zararı nasıl en aşağı seviyeye alabileceğiniz sorusuna cevap için daha etkin ve yeşil bir şirket. Kısa bir video ile Dynamics AX ortamında sunulan dashboard örneği güzel ve online bir örnekle sunulmuş. Türkiye’de ERP üzerinden operasyonel iş zekası sunumu özlemin doruklarda olduğu başlıca konulardan olunca…

7. School District Uses Dashboards and Scorecards

Sharepoint ortamında hazırlanmış olan web portalı okul yöneticilerinden velilere kadar herkesin okulun öğretim ve öğrenci performansları ile not düzeyleri konusunda bilgi dağıtan basit ama etkili bir örnek. Geçmişten bugüne kadar performanslar KPI desteği ile kadranlar ve termometreler üzerinden sergileniyor. Beni cidden etkiledi…

6. Oil and Gas Demo

Bir petrol ve gaz şirketinin işini dashboard ve scorecard yapıları üzerinden Sharepoint sunucusu bünyesinde nasıl yönettiğine dair örnek. Maalesef youtube erişimim olmadığı için izleyemiyorum…

5. Mobile and Desktop BI

Bir masaüstü widget ürününden, mobil cihazlara, Blackberry cihazdan, iPhone’a kadar ne kadar havalı ortam varsa metriklere grafiklere ulaşabiliyorsunuz. Görüntülerin devamı youtube erişimi istiyor. Bu arada iş zekasının mobilizasyonu önümüzdeki yıllarda ciddi eğilim gerektiren bir konu olacağa benzer…

4. Virtual Earth Geo-Spatial Demo

İş zekası ve Virtual Earth biraraya gelince şapka çıkarılası gösterimler sunuluyor. Doğrusu beni en çok etkileyen görsel gösterimler gezgin ruhumdan şani haritalar üzerinden oluyor. Ama bu ve daha önceki görünümler hep ABD haritaları üzerinden veriliyor. Türkiye örneği yapan var mı?..

3. Futures preview, Self Service Analysis

Gelecek Microsoft ürünü olan Gemini kod adlı platformdan Excel ortamında çok büyük boyutlardaki verileri harmanlama üzerine bir örnekmiş. Cümleden anlaşılacağı üzere o da youtube gerektiriyor…

2. Futures Preview, Sharing Self Service Analysis

Bu örnek de Gemini projesinden verinin Sharepoint üzerinden paylaşımı ve dağıtımı üzerine izleyemediğimiz bir örnek…

1. Surface Demo

Nihayet tüm iş zekası demolarının kralı geçen yılki Seattle Microsoft İş Zekası Konferansı’nda görücüye çıkan “Surface” ile görselleştirme namına ne kadar hüner varsa dokunmatik ekranlarda sergilendi…

Alıntı : http://www.misjournal.com/?p=3422

Volkan KORKMAZ

Yazgeliştir Forumları Yöneticisi
Mail     : volkankorkmaz@gmail.com
Blog    : http://www.volkankorkmaz.net
Twitter : @volkankorkmaz

2#

optimistic

Ynt:Microsoft İş Zekası Teknolojileri'ne bir örnek verebilir misiniz ?
Gönderim Zamanı: 13-04-2011 08:47:13

optimistic

Üyelik Zamanı: 19-11-2006 21:49:58

Gönderi: 461

Farklıymış değişimiş :)

3#
Sayfa 1 / 1[3Cevap]

İşaretler & Anlamları
Kilitli Kilitli
Çözüm Kabul Edildi Çözüm Kabul Edildi
Normal Normal