Skip Navigation LinksYazgeliştir Forumları » Team Foundation Server » Team Foundation Server Ne İçin Kurulur ? Ne İş Yapar ?

Team Foundation Server Ne İçin Kurulur ? Ne İş Yapar ?

Moderatörler: Atayİbrahim , ismailadar , kimiraikkonen , MehmetX , volkankorkmaz

                        
Sayfa 1 / 1[6Cevap]
Team Foundation Server Ne İçin Kurulur ? Ne İş Yapar ?
Kullanıcı İçerik

optimistic

 
Team Foundation Server Ne İçin Kurulur ? Ne İş Yapar ?
Gönderim Zamanı: 13-04-2011 07:36:59

optimistic

Üyelik Zamanı: 19-11-2006 21:49:58

Gönderi: 461

Puan: 6318

?


1#

volkankorkmaz

 
Ynt:Team Foundation Server Ne İçin Kurulur ? Ne İş Yapar ?
Gönderim Zamanı: 13-04-2011 08:38:38
Bu cevap çözüm olarak işaretlendi.

volkankorkmaz

Üyelik Zamanı: 20-12-2005 23:02:36

Gönderi: 590

Puan: 5320

Microsoft Visual Studio Team Foundation Server 2010 bir projenin takım işbirliği içerisinde tamamlanması ve koordinasyonunu sağlamak için Microsoft tarafından geliştirilmiş bir üründür. TFS Takım çalışmasını kolaylaştırarak bunları küçük iş parçaları halinde takip etmenizi ve iş katmanlarını rollere bölerek bunları merkezi olarak yönetmenizi sağlayan birçok yararlı takım araçların bütünleşmesinden meydana gelir.

Team Foundation Server Takım İşbirliği

TFS’nin temel amacı daha kolay bir ürün inşa etmek veya proje yapmak için birtakım işbirliği sağlamaktır. Bir Yazılım Uygulaması genel olarak birden fazla yapı veya proje içerir ve genellikle bir yazılım geliştirilirken birden fazla aşamadan geçer alfa, beta ve satış sürümü gibi TFS burda devreye girerek farklı sürümlerin kontrolünü sağlamak, sürüm güncellemek, mevcut sürümü yükseltmek ve son sürümü yayınlamak gibi araçların entegrasyonu sağlar.

Team Foundation Server Gelişmiş İletişim

Genellikle bir ekip içersinde iletişimini güçlendirmenin en iyi yolu bilginin kaybolmasını engellemektir. Yazılım mimarının bir geliştiriciye aktardığı bilgi genellikle yazılı olarak değilde sözsel olarak iletilirse aktarılmak istenen gerçek bilgi daha alt departmandaki geliştiricilere aktarılmadan bilgi kaybolur. TFS bilginin kaybolmasını ortadan kaldırır , tüm veriler Microsoft SQL Server üzerinde depolanır ve Takım üyeleri arasında birbirlerine aktarılarak bilginin kaybolması engellenir. Bu aynı zamanda takım içerisindeki yanlış anlaşılmalarıda minumum düzeye indirir.

Team Foundation Server Proje Portalı

TFS içerisinde oluşturulan her Takım Projesi için Windows SharePoint Servisleri üzerinde birde web sitesi ilişkilendirilir. Bu web sitesinin amacı takım arasındaki iletişimi kolaylaştırmak, Takım üyelerinin birbirleri arasında döküman paylaşmasını sağlamak, proje hakkındaki son gelişmeler ile ilgili raporlar almak, proje takvimleri ve listelerin takip edilmesini sağlamaktır.

Team Foundation Server Team Explorer

TFS tüm Visual Studio kullanıcılarının Visual Studio IDE si içerisinden çıkmadan TFS ile iletişim kurmasına olanak sağlayan gelişmiş bir araçtır. Team Explorer sayesinde Geliştiriciler yeni Takım Projeleri oluşturabilir, Source Control ile Proje dosyalarını kontrol edebilir, Proje dosyalarını güncelleyebilir, Proje dosyalarını silebilir, mevcut Proje hakkında Raporlar alabilir, Yeni iş nesneleri oluşturabilir ve bunları yönetebilir aynı zamanda Döküman paylaşabilirler.

Team Foundation Server Uyarılar

TFS gelişmiş uyarı sistemi ile TFS içerisinde oluşturulan yeni iş nesneleri hakkında ve TFS üzerinde kaynak kodlarının değişiminde iletişim eksikliğini gidermek için Uyarı Sistemi aracını içerir. Bu şekilde TFS üzerindeki her değişiklikden Yazılım Geliştiricilerinin bilgisayar başında olsun veya olmasın haberdar edilmesi hedeflenmiştir.

Team Foundation Server Source Control

TFS üzerindeki projelerin kaynak kodlarının güncelleme, ekleme, silmek gibi işlemlerinin yapıldığı alandır. Source Control aynı zamanda Projeniz içerisindeki tüm kaynak kodlarının versiyon takibini de yaparak dosya üzerindeki değişikleri izler. Bu Takım içerisinde en son hangi dosyada kimin ne değişiklik yaptığını bilerek ilerlemek ve aynı dosya üzerindeki History ( Geçmiş ) incelemesi yaparak hangi evrelerden geçtiğini anlamanızada olanak sağlar.

Team Foundation Server Build

TFS gelişmiş Build servisi ile Projeleri TFS Server üzerine göndermeden size Build ( Derlemek ) imkanı sunar bu şekilde server üzerindeki versiyonun sürekli olarak çalışır ve hatasız olarak kalması sağlanabilir. TFS Build aynı zamanda zamanlanmış Build seçenekleri ile saatlik, günlük ve haftalık olarak build yapabilme seçeneği ile Projenin gelişimini izlemenizde yardımcı olur. TFS Build Proje geçişlerinde de farklı Build tanımları ile Projeniz hakkında geriye dönük raporlar alabilmenize olanak sağladığı gibi aynı zamanda geriye dönük Build ler için arşiv imkanı sağlar.

Team Foundation Server İş Nesnelerini İzlemek

TFS içerisinde oluşturulan her yeni iş nesnesi için gelişmiş izleme imkanı sunar bu şeklide Takım içerisinde oluşturulan iş nesneleri birbirlerine atanarak projenin sağlıklı bir biçimde izlenmesine olanak sağlar. İş Nesneleri çeşitli türlere ayrılır bunlar kısaca senaryo oluşturmak, bug ( Hata ) , test,  görev oluşturmak gibi türlere bölünen iş nesneleri SQL Server üzerinde depolanarak geriye dönük olarak da raporlanabilir.

Team Foundation Server İş Nesneleri Geçmişi

TFS içerisindeki tüm iş nesneleri Visual Studio IDE içerisinden veya Web üzerinden anlık olarak izlenebilir bu Herhangi bir iş nesnesi olarak veya herhangi bir zaman olarak olarak listelenebilir bu şekilde Kaynak Kodları üzerindeki tüm iş nesneleri incelenebilir veya gözden geçirilebilir. İş Nesneleri üzerindeki değişikliklerden haberdar olmakdaki amaçlardan bir diğeri ise yazılım geliştiricilerin performansınında iş nesneleri üzerinden takip edilebilmesine olanak sağlamaktadır örnek olarak bir yazılım geliştirici ay içerisinde ne kadar Bug ( hata ) çözümlemiş kişi bazlı geçmişlerin alınabilmesidir.

Team Foundation Server Sorgular

TFS üzerindeki her bir iş nesnesi için varsayılan olarak zaten Team Explorer üzerinde iş nesnelerine göre sorgular bulunur fakat TFS bununlada yetinmeyerek kendi sorgularınızı oluşturmanıza olanak sağlar ve bunun için SQL Server üzerinde hiçbir işlem yapmanıza gerek yoktur bunu Visual Studio IDE içerisinden kolayca halledebilirsiniz. Aynı zamanda kendi oluşturduğunuz sorguları da takım üyelerinin kullanımına açabilirsiniz.

Team Foundation Server Microsoft Project ve Exel Entegrasyonu
TFS içerisindeki tüm iş nesneleri SQL Server içerisinde kayıtlıdır fakat dışa da aktarılabilir. Örneğin görev iş nesnelerini Microsoft Office Project’e aktararak iş ve denge yükünü düzenleyebilir veya Hata iş nesnelerini Microsoft Office Exel’e aktarılarak toplu halde düzenlenebilir veya listelenebilir. İş nesnelerini dışarıya aktarmanın en önemli avantajı ise Offline yani çevrim dışı çalışmalarda Takım üyelerinin TFS üzerindeki iş nesnelerinden haberdar edilmeleri ve iş nesnelerine göre takım çalışmasından kopmamaları sağlanır.

Team Foundation Server Raporlar

TFS içerisindeki raporlar SQL Server üzerindeki Reporting Service aracılığı ile gerçekleştirlir. Raporların SQL Server üzerinde olması birçok yönden avantaj sağlar Firma veya Takım bazlı düzenlenebilir değiştirilebilir aynı zamanda SQL Server Reporting Service aracılığı ile Web den takip edilebilir. TFS içerisindeki raporlar ile aynı zamanda Çapraz raporlama ile iki farklı projenin veya aynı projenin farklı sürümleri raporlanabilir.

Team Foundation Server Güvenlik Gurupları

TFS Microsoft Windows kullanıcı gurupları dışında kendi içerisinde TFS için kullanıcı gurupları barındırır. TFS Güvenlik gurupları genel olarak ikiye ayrılır TFS Server Groups ve Projects Groups olarak bunları kısaca açıklamak gerekirse Server Groups server içerisindeki tüm projelere erişim iznine sahipken Projects Gorups sadece bir projeye erişim izni vermektedir. TFS kullanıcı guruplarından Takım üyelerinin sadece okuma veya yazma hakları atanabilir bu şekilde proje içerisinde istemenyen değişikliklerin önüne geçilmiş olur

 

Alıntı : http://www.omercelik.com.tr


Volkan KORKMAZ

Yazgeliştir Forumları Yöneticisi
Mail     : volkankorkmaz@gmail.com
Blog    : http://www.volkankorkmaz.net
Twitter : @volkankorkmaz

2#

optimistic

 
Ynt:Team Foundation Server Ne İçin Kurulur ? Ne İş Yapar ?
Gönderim Zamanı: 13-04-2011 08:44:48

optimistic

Üyelik Zamanı: 19-11-2006 21:49:58

Gönderi: 461

Puan: 6318

Bunu kullanmak bile işin gecikmesi için yeterli bir sebep olsa gerek :)


3#

fatih_boy

 
Ynt:Team Foundation Server Ne İçin Kurulur ? Ne İş Yapar ?
Gönderim Zamanı: 14-04-2011 01:34:55

fatih_boy

Üyelik Zamanı: 03-12-2010 10:07:32

Gönderi: 127

Puan: 1618

Merhaba Optimistic,

    İşin gecikmesi noktasında sizinle aynı fikirde değilim; aksine iş hayatı tecrübelerime bakarak işin yetişmesine sebep olduğunu savunuyorum.

     Aslına bakarsanız doğru kullanıldığında Team Foundation Server yazılım yaşam döngüsünün vazgeçilmez bir parçasıdır. İşin mimarlarca tasarlanmasından, iş kalemlerinin çıkartılmasına. Bu iş kalemlerinin kaynaklara paylaştırılmasından atanan işin takip edilmesine; derlenerek kullanıma hazır paketler sunulmasına, otomatik testleri gerçekleştirmesine, testler sonucunda müşteriye gönderime hazır paketler oluşturulmasına kadar.

     Sunumlarımda gelen sorularda genelde TFS ile SVN/CVS karşılaştırılmıştır. Üzülerek görüyorum ki, pek çok firma TFS'yi sadece bir kaynak kontrol aracı gibi görmekte ve SVN/CVS gibi ürünlerle bir tutmakta.

 

     Sevgili Volkan TFS'nin bize sunduklarını çok güzel özetler bir mesaj iletmiş bizlere, benim de bu mesaja ufak bir eklemem olacak. Son gelen güncellemeleriyle birlikte karşımıza çıkan Lab Management ile birlikte arayüz testleri ve test adımlarının kaydı da yapılabilmektedir.

 

     TFS aynı zamanda bir CRM aracıdır ya da benzerleri milyon dolarlar vererek alınabilecek bir otomatik test uygulaması. başka bir açıdan bir sürekli entegrasyon ürünüdür ya da proje yönetim aracı. Kaynak kodlarımızı da korur, test ekibimizin arayüz testlerinde yaptıkları hareketleride... bu liste bu şekilde uzayıp gidiyor aslında :)


Fatih Boy


Microsoft Visual C# MVP

http://fatihboy.com

http://enterprisecoding.com

Bu kayıt fatih_boy tarafından 14-04-2011 01:38:17 tarihinde düzenlendi.
4#

cerdemir

 
Ynt:Team Foundation Server Ne İçin Kurulur ? Ne İş Yapar ?
Gönderim Zamanı: 21-05-2011 19:11:07

cerdemir

Üyelik Zamanı: 09-04-2003 01:00:00

Gönderi: 152

Puan: 1356

Merhaba Fatih Bey,

TFS ve SVN i adil koşullarda karşılaştırabilmek çok zor.

karşılaştırılabilir olmaları için

SVN tarafına CruiseControl.net(build), Trac(management), ankhsvn(VS entegrasyon) ve tortoisesvn eklemek

TFS tarafından da Microsoft Test Manager ı çıkarmak lazım.

Tongue out


Cemal Erdemir

hediyerim.com

Bu kayıt cerdemir tarafından 21-05-2011 19:11:32 tarihinde düzenlendi.
5#

fatih_boy

 
Ynt:Team Foundation Server Ne İçin Kurulur ? Ne İş Yapar ?
Gönderim Zamanı: 24-05-2011 16:44:58

fatih_boy

Üyelik Zamanı: 03-12-2010 10:07:32

Gönderi: 127

Puan: 1618

@cerdemir,

   CVS ve SVN source control ürünleri olarak başarılı ürünlerdir, özellikle SVN; fakat TFS ile tabiki farklı kulvardalar. TFS, sadece, bir source control ürünü değildir.

   Dediğiniz gibi SVN ile TFS'yi karşılaştırmak için ekleme ve çıkartmalar gerekecektir. TFS tarafında çıkartılacaklar listenize ek olarak SharePoint, SQL server reporting tools, MS Project server, hatta son güncellemeler sonrasında system center'ı eklememiz gerekecektir.


Fatih Boy


Microsoft Visual C# MVP

http://fatihboy.com

http://enterprisecoding.com

6#
Sayfa 1 / 1[6Cevap]

İşaretler & Anlamları
Kilitli Kilitli
Çözüm Kabul Edildi Çözüm Kabul Edildi
Normal Normal