Skip Navigation LinksYazgeliştir Forumları » Yazılım Mimarisi » Yazılım Mimarileri - Yazılım Geliştirme Metodolojilerinden Gelişigüzel Modelle İlgili Yardım !

Yazılım Mimarileri - Yazılım Geliştirme Metodolojilerinden Gelişigüzel Modelle İlgili Yardım !

Moderatörler: Atayİbrahim , ismailadar , kimiraikkonen , MehmetX , volkankorkmaz

Sayfa 1 / 1[4Cevap]
Yazılım Mimarileri - Yazılım Geliştirme Metodolojilerinden Gelişigüzel Modelle İlgili Yardım !
Kullanıcı İçerik

erdicicek

Gönderim Zamanı: 03-03-2013 12:49:39

erdicicek

Üyelik Zamanı: 03-03-2013 12:46:11

Gönderi: 1

Başlıktada belirttiğim gibi Yazılım Geliştirme Metodlarından Gelişigüzel modellemeyle ilgili bilgiler edinmek istiyorum(Genel bilgiler, maaliyetler, nerelerde kullanılırlar, kısacası slayt ödevim var.) 

1#

umitkaratas

Ynt:Yazılım Mimarileri - Yazılım Geliştirme Metodolojilerinden Gelişigüzel Modelle İlgili Yardım !
Gönderim Zamanı: 03-03-2013 18:28:56

umitkaratas

Üyelik Zamanı: 03-03-2013 18:14:04

Gönderi: 3

Yazılım ihtiyaçlarının giderek büyümesi, yazılım geliştirme projelerinde kullanılmak üzere metodolojilerin gelişimini de ortaya çıkartmıştır.

Yazılım teknolojilerinin gelişmesi ile var olan model ve metodolojiler de gelişmekte ve yeni modeller ortaya çıkmaktadır. 

Uygun yazılım geliştirme modelleri kullanılması, yazılımın daha emniyetli, doğru, anlaşılabilir,  test edilebilir ve bakım yapılabilir olarak geliştirilmesinde çok önemli rol oynar.

Daha emniyetli yazılımların daha kısa sürede, daha az bütçeyle ve en önemlisi daha az hatayla geliştirilmesi için sürekli yeni teknolojiler ve modeller bulunmaya çalışılmaktadır.

Yazılım sürecince kullanılacak modelin seçimi, proje yönetiminin en önemli kararlarından biridir.

Farklı proseslere rağmen tüm yazılım süreçlerinde ortak olan aktiviteler vardır.

Bu aktiviteler;

Yazılım özelliklerinin belirlenmesi; yazılım ihtiyaç ve kısıtlarının saptanması,

Yazılımın tasarımı ve gerçekleştirilmesi,

Yazılımın geçerliliğinin sağlanması ve teslim edilmesi; müşteri ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmadığının test edilmesi ve müşteriye teslimi,

Yazılım bakımı; müşteri ihtiyaçlarının değişikliğine göre ya da oluşan herhangi bir yanlışlığa karşı yazılımın bakımı.

Yazılım geliştirme temel adımlarının nasıl gerçekleştirileceğine yönelik çeşitli modeller kullanılabilmektedir.  Modelleme, yazılım geliştirme faaliyetinin nasıl yapılacağına ve genel geliştirme düzeninin nasıl olacağına dair bir rehber niteliği taşır

Bu kayıt umitkaratas tarafından 03-03-2013 18:29:43 tarihinde düzenlendi.
2#

umitkaratas

Ynt:Yazılım Mimarileri - Yazılım Geliştirme Metodolojilerinden Gelişigüzel Modelle İlgili Yardım !
Gönderim Zamanı: 03-03-2013 18:31:48

umitkaratas

GelişiGüzel Madel (Ad- Hoc)

GelişiGüzel Madel (Ad- Hoc)

1960′lı yıllarda uygulanan bu yöntem, genellikle basit programlama içeren ve çoğunlukla tek bir kişinin üretim yaptığı yöntemdir.

Örnek olarak Öğrencilerin yaptığı basit yazılımlardır.

Bu süreç modelinde herhangi bir yöntem yoktur. Yazılım tamamen geliştiren kişiye bağlıdır. İleri zamanlarda geliştirilen yazılımı hazırlayan kişi bile anlamakta zorluk çekebilir.

Bu yaklaşım genellikle kaotik, düzensiz ve plansızdır veya planlandıkları zaman kolayca bozulabilir ve pratikte çok az gerçekleşirler.

Bu yöntemi bir model olarak adlandırmak aslında pek doğru değildir. Gelişigüzel geliştirmede belirlenmiş bir yöntem bulunmaz.

Genellikle kişiye bağlı yazılım geliştirme şeklinde yapılır ve bu yüzden yazılımın izlenebilirliği, bakım yapılabilirliği oldukça zordur.  

Bu kayıt umitkaratas tarafından 03-03-2013 18:32:30 tarihinde düzenlendi.
3#

umitkaratas

Gönderim Zamanı: 03-03-2013 18:36:12

umitkaratas

15 sayfalık bir slayt olur Normalde 20-25 sayfa olması uygundur ancak bu model 1960 lı yıllarda çıktıgı için çok eski bir yöntemdir. Tek kişinin yapmış oldugu basit yazılım geliştirme uygulamasıdır. Hakkında daha fazla bilgi mevcut değildir…

Çok Görünmesi için

1. Sayfa OKUL ADI

2. Sayfa HAZIRLAYANLAR VE ÖGR. GÖV. İSİMLERİ

3. Sayfa İÇİNDEKİLER

4. Sayfa dan itibaren 13. Sayfaya Kadar yollamış olduğum metinler

14. Sayfa 15. Sayfa 16. Sayfa sorular

17 sayfa Kaynakça

18 sayfa bizi dinlediğiniz için teşekkürler

Araya 2 sayfada resim ekleyebilirsin.

20 sayfa olur Kolay gelsin 

4#
Sayfa 1 / 1[4Cevap]