Skip Navigation LinksYazgeliştir Forumları » Analysis Services » table partitioning

Sayfa 1 / 1[2Cevap]
table partitioning
Kullanıcı İçerik

eraydeniz

table partitioning
Gönderim Zamanı: 27-09-2011 16:50:26

eraydeniz

Üyelik Zamanı: 22-03-2007 13:45:52

Gönderi: 3

Selamlar,

Sql server 2008 standart edition kullanıyorum.Günlük olarak 1.000.000 kaydın girildiği bir tablom var.Tablo üzerinde yapılan sorgulamalar da büyük çoğunlukla günlük olarak yapılmakta.Yani girilen güne ait insert, update, delete ve select işlemleri yapılmakta.Tabloda KayitTarihi (DESC) şeklinde bir index zaten oluşturmuştum ve bu beni bugüne kadar idare ediyordu.Fakat artık veriler çok fazla olduğu için hissedilir derecede yavaşlama olmaya başladı.Table partitioning hakkında okuduğum bir iki makele dışında fazla bilgim yok daha önce hiç uygulamadım.Bu tabloda KayitTarihi sütununa göre table partitioning uygulamalı mıyım? Kullandığım sql server standart edition olduğu için galiba tek partition kullanılabiliyor ama yine de sorayım dedim.Table partitioning uygulanabilir derseniz KayitTarihi sütununda yıllara ör:2008,2009,2010,2011 göre nasıl uygulanır bir örnek yazar mısınız?

Veya bahsettiğim bu tablo için yapılabilecek farklı önerileriniz varmı? Büyük veri içeren tabloların verilerini yedek bir tabloya atıp içini boşaltmak ta bir çözüm olabilir.Büyük veriler ile çalışan firmalar bu işleri nasıl yapıyor bu konuda bilgim yok.Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim, herkeze kolay gelsin.

Bu kayıt eraydeniz tarafından 28-09-2011 10:51:55 tarihinde düzenlendi.
1#

esatesat

Ynt:table partitioning
Gönderim Zamanı: 28-09-2011 11:08:49

esatesat

Üyelik Zamanı: 29-01-2011 10:51:14

Gönderi: 23

1. Table partion ile ilgili burada bir şeyler bulabilirsin hangi editionlarda var onu pek bilmiyorum.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dd578580(v=sql.100).aspx 

2. Tablo  üzerinde şöyle bir yöntem izleyebilirsin bu tabloyu 2. ye bölersin ve 1. sinde geçmiş kayıtları tutup 2.sinde ise yeni kayıtları tutarsın  daha sonra sorgularıda bir procedür içinde düzenleyip şu tarihteyse bu tablo şu tarihte ise şu tablo diyebilirsin böylece geçmiş kayıtlar çok sorgulanmıyor ise tablonun hacmi küçülebilir.

3. Tablo üzerinden çektiğin sorguların execution planlarını görebilirsem sana daha farklı şeylerde söylüyor olabilirim.

2#
Sayfa 1 / 1[2Cevap]

İşaretler & Anlamları
Kilitli Kilitli
Çözüm Kabul Edildi Çözüm Kabul Edildi
Normal Normal